افزایش صادرات استان فارس به کشور عراق، نیازمند تسهیل فرایند تجارت دوجانبه

به گزارش وبلاگ تورهای استانبول، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز گفت: با توجه به اینکه عراق یکی از مقاصد مهم صادراتی کشور ایران است باید سازوکاری فراهم گردد که سهم کالاها و تجارت خارجی استان فارس در اقتصاد این کشور افزایش یابد.

افزایش صادرات استان فارس به کشور عراق، نیازمند تسهیل فرایند تجارت دوجانبه

جمال رازقی در نشست میز تخصصی عراق که با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف به صورت وبینار برگزار گردید، افزود: توسعه روابط تجاری استان فارس با کشور عراق می تواند تأثیر بسیاری بر اقتصاد استان داشته باشند ازاین رو باید زیرساخت های افزایش مناسبات مالی دو طرف فراهم و شرایط تسهیل گردد.

او افزود: محصولات کشاورزی جز اقلام عمده صادراتی کشور ایران به عراق است که در این زمینه استان فارس با فراوری سالیانه 12 میلیون تن محصولات کشاورزی زراعی، باغی و دامی سهم خوبی در صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد اما تا به امروز محصولات فارس سهم کمی در بازار کشور عراق داشته است.

رازقی اظهار کرد: همچنین با توجه به وجود کارخانه های عظیم و مطرح لبنیات در فارس اما صادرات محصولات استان فارس به کشور عراق سهم عظیمی نبوده است.

رئیس اتاق شیراز افزود: پتانسیل های فراوانی در حوزه های مختلف کشاورزی، صنایع غذایی، خدمات فنی مهندسی، گردشگری و غیره در استان فارس وجود دارد که هرکدام از این بخش ها می تواند سرفصل جدیدی برای گسترش تجارت خارجی این استان با کشور عراق باشد.

او ادامه داد: بازرگانان و تجار استان فارس آماده حضور و ارائه محصولات با کیفیت در بازار کشور عراق هستند و ما از هرگونه همکاری مالی استقبال می کنیم.

در ادامه این جلسه سید مجتبی علوی نماینده معاونت گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس نیز گفت: کشور ایران و استان فارس با کشور عراق و شهر نجف از دیرباز ارتباط ویژه ای داشته اند و امروز دو شهر نجف و شیراز در ابعاد مادی و معنوی می توانند ارتباط قوی تری داشته باشند.

به عقیده او ظرفیت های فارس در بخش های مختلف پزشکی، مذهبی، گردشگری چهارفصل و تاریخی می تواند بسیار مورد استقبال مردم کشور عرق قرار گیرد.

علوی توضیح داد: این در حالی است که تا به امروز شهر شیراز از وجود گردشگران و گردشگر های کشور عراق در حوزه های مختلف گردشگری بهره مند نبوده است که یکی از دلایل این موضوع می تواند عدم شناخت مردم کشور عراق از شهر شیراز و استان فارس باشد که انتظار داریم سفارت و کنسولگری کشورمان در این کشور توانمندی های استان فارس و شهر شیراز را به مردم عراق معرفی نمایند.

او افزود: همچنین راه اندازی خط پرواز مستقیم نجف - شیراز و انعقاد تفاهم نامه مابین شهرداری های دو شهر شیراز و نجف از پیش نهادهای ما برای افزایش تعاملات دو منطقه است.

لزوم افزایش مناسبات مالی فارس و عراق با همکاری های دوجانبه

در ادامه این جلسه سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف هم گفت: با توجه به سابقه ارتباطات کشور عراق و استان فارس ، نیز است مناسبات مالی دو منطقه فارس و کشور عراق باید افزایش یابد.

حمید مکارم با بیان ویژگی های مالی، اجتماعی و فرهنگی کشور عراق و استان فارس اعلام کرد: کشاورزی یکی از مباحث مشترک و موردنظر ما برای گسترش تبادلات تجاری با استان فارس است که ما در اطلاعات به روز و کاملی از ابعاد مختلف حوزه کشاورزی کشور عراق تهیه شده است.

او اعلام کرد: با توجه به سابقه فارس در فراوری محصولات با کیفیت کشاورزی، پیش بینی می کنیم در حوزه صادرات محصولات کشاورزی فارس به کشور عراق در سطح بالاتری از محصولات کشاورزی و دامداری بتوانیم مبادلات را افزایش دهیم.

مکارم اظهار کرد: آمادگی داریم تیم از تجار، بازرگانان و سرمایه گذاران کشور عراق و شهر نجف را برای بازدید از ظرفیت های کشاورزی و دامداری و تجهیزات کشاورزی به استان فارس اعزام کنیم که منتج به انعقاد قراردادهای خوبی گردد.

او با تأکید بر اینکه تجارت با کشور عراق از راه دور امکان پذیر نیست ادامه داد: با توجه به مزیت های استانی می توانیم گروه های مناسبی از بازرگانان و سرمایه گذاران عراقی را ساماندهی و به استان فارس معرفی کنیم.

مکارم افزود: تأکید ما در توسعه مناسبات مالی دو منطقه بر همکاری های دوجانبه است که باید در این زمینه برنامه های دقیق و منظمی با همکاری دو طرف تدوین گردد.

او با بیان اینکه ما در کنسولگری خدمات وکیل و مشاوره حقوقی ارائه می دهیم عنوان داشت: تبلیغات یکی از ارکان مهم در ارتباط بین کشورهاست و بدون توجه به تبلیغات نمی توان انتظار داشت مردم کشورهای دیگر ا ظرفیت های ما آگاه باشند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "افزایش صادرات استان فارس به کشور عراق، نیازمند تسهیل فرایند تجارت دوجانبه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش صادرات استان فارس به کشور عراق، نیازمند تسهیل فرایند تجارت دوجانبه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید